Moon Arrives in Italy for Summit, Vatican Visit

Moon Vatikan Ziyareti ve Zirvesi İçin İtalya’ya Geldi

South Korean President Moon Jae-in arrived in Italy on Tuesday for the second leg of his European tour.

The president will begin his three-day visit to Italy and the Vatican with a meeting and luncheon with Italian President Sergio Mattarella on Wednesday, followed by a summit with Prime Minister Giuseppe Conte.

The president will later begin an official visit to the Vatican where he will attend a special mass presided over by Cardinal Secretary of State Pietro Parolin.

On Thursday, he will visit the Vatican to meet Pope Francis and deliver North Korean leader Kim Jong-un’s invitation for the pontiff to visit Pyongyang.

Moon will then head to Brussels for the biennial Asia-Europe Meeting that will bring together the leaders of 50 other Asian and European nations.

nazozgen

Güney Kore Başkanı Moon Jae-in, Avrupa turunun ikinci ayağı olarak salı günü İtalya’ya gitti.

Başkan, üç gün sürecek olan İtalya ve Vatikan ziyaretine, İtalyan Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile çarşamba günü tanışarak ve öğle yemeği yiyerek başladı. Ardından da Başbakan Giuseppe Conte ile zirve yapacak.

Başkan daha sonra, Pietro Parolin Eyaletinin Kardinal Sekreterinin başkanlık ettiği özel bir ayine katılacağı Vatikan’a resmi ziyaret gerçekleştirecek.

Başkan, perşembe günü, Vatikan’ı ziyaret edecek; Papa Francis ile tanışacak ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un Pyongyang’ı ziyaret etmesi için olan davetiyesini papaya verecek.

Moon, daha sonra, 50 kadar Asya ve Avrupa ulusu liderlerini biraraya getiren iki yıllık Asya-Avrupa Toplantısı için Brüksel’e geçecek.

17.10.2018 – KBS World Radio