Moon Extends Condolences Over Late Vietnam President

Moon, Vietnam Başkanı İçin Taziyelerini İletti

President Moon Jae-in has extended condolences over the death of Vietnam’s President Tran Dai Quang who passed away Friday at age 61.

In a social media post Saturday, Moon called Quang a friend and partner, and said he is shocked and saddened by the news.

He said he sent a letter of condolence to the general secretary of Vietnam’s Communist Party.

Moon said he first met Quang at the APEC(Asia-Pacific Economic Cooperation) summit in Da Nang last November and the two further bonded during his state visit to Vietnam this March.

He also vowed to continue the two countries’ strategic partnership ties and joint efforts to build peace and prosperity in the region.

nazozgen

Başkan Moon Jae-in, cuma günü 61 yaşında hayata veda eden Vietnam Başkanı Tran Dia Quang’ın taziye süresini uzattı.

Cuma günü sosyal medyadan yayınladığı gönderisi ile Moon, Quang’ın arkadaşı ve ortağı olduğunu belirterek ölüm haberinden dolayı şokta ve üzgün olduğu dile getirdi.

Moon, Vietnem Komünist Partisi genel sekreterine taziye mektubu yolladı.

Moon’un açıklamasına göre; Moon, Quang’la geçen kasımda Da Nang’da düzenlenen APEC (Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği)zirvesinde tanışmış ve marttaki Vietnam ziyareti sırasında ikili bağları kuvvetlendirmişti.

Moon ayrıca iki ülke arasındaki stratejik ortaklık bağının devam edeceğini duyurdu ve bölgede barış ve refah için çaba sarf edeceğini dile getirdi.

22.09.2018 – KBS World Radio