Two Koreas Send Delegations Across Border for Soccer Matches

İki Kore de Futbol Maçı için Sınırı Geçen Delegeler Gönderdi

A large group of South Korean youth athletes departed for North Korea and North Korean workers arrived in the South on Friday for soccer matches amid efforts to boost cross-border exchanges following the April inter-Korean summit.

South Korea’s Unification Ministry said on Thursday that a total of 151 South Koreans, including 84 athletes, journalists and other staff members, will arrive in Pyongyang on Friday to take part in an international youth soccer event.

Six countries — the two Koreas, China, Russia, Uzbekistan and Belarus — will send eight teams to the five-day soccer competition set to open next Monday.

The delegation will visit the North using a western land route and return on August 19th.

Meanwhile, a 64-member North Korean delegation arrived in South Korea on Friday to participate in an inter-Korean workers’ soccer match on Saturday.

The event’s South Korean organizing committee said Friday that the North Korean delegation was scheduled to arrive at the customs office in the South’s border city of Paju at 10:30 a.m.

The delegation, led by Ju Yong-gil, head of the General Federation of Trade Unions of Korea, will return to the North on Sunday.

nazozgen

Büyük bir grup Güney Koreli genç atletler Kuzey Kore için uçtu ve Kuzey Koreli işçiler ise Güney Kore’ye cuma günü, Nisan Koreler arası zirveyi takiben sınırları yükseltme efortunun ortasında futbol maçı için geldi.

Güney Kore’nin Birleştirme Bakanlığı perşembe günü yaptığı açıklamada, 84 atletin, gazetecinin ve diğer üyelerin de dahil olduğu 151 kişilik Güney Koreliler’in cuma günü uluslararası gençler futbol etkinliğine takılmak için Pyongyang’a vardı.

6 ülke, Güney ve Kuzey Kore, Çin, Rusya, Özbekistan ve Belarus, gelecek pazartesi başlayacak ve 5 gün sürecek olan futbol müsabakası için 8 takım gönderecek.

Delegeler, Kuzey’i batı karayolunu kullanarak ziyaret edecek ve 19 ağustosta geri dönecek.
Bu sırada, 64 üyeli Kuzey Kore delegesi de cuma günü, cumartesi günü gerçekleşecek olan Koreler arası işçilerin futbol maçına katılmak için Güney Kore’ye gelecek.

Etkinliğin Güney Kore organizasyon komitesinin cuma günü yaptığı açıklamaya göre, Kuzey Kore delegesi 10.30’da güney sınırdaki Paju’nun gümrük ofisine varması planlandı.
Kore Gümrük Birlikleri Genel Federasyonu Başkanı Ju Yong-gil’in önderliğindeki delege, Kuzey Kore’ye pazar günü geri dönecek.

10.08.2018 – KBS World Radio