Pres. Office Vows Thorough Efforts to Prepare for High-Level Inter-Korean Talks

Başkanlık Ofisi, İki Kore Ülkesi Arası Üst Düzey Bir Görüşme Hazırlamak İçin Çaba Göstereceklerine Yönelik Söz Verdi

South Korea’s presidential office has decided to thoroughly prepare for another round of high-level inter-Korean talks.

In a press release on Thursday, the top office announced the result of a National Security Council meeting earlier in the day.

It said the council members welcomed Pyongyang’s proposal to hold high-level talks on Monday for the implementation of the Panmunjeom Declaration and vowed efforts to get ready for it.

The council also discussed the government’s ongoing investigation into the alleged shipment of North Korean coal to South Korea and decided to take proper measures in accordance with related laws.

An ongoing hostage situation involving a South Korean national in Libya was also discussed with the government seeking to take every effort available, including the dispatch of a special envoy to the North African country, to win his release.

kubraulusoy

Güney Kore’nin başkanlık ofisi, üst düzey bir Kore ülkeleri arası görüşmelerden başka bir tur hazırlamaya karar verdi.

Perşembe günü yapılan basın açıklamasında, üst makam günün erken saatlerinde Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısının sonucunu açıkladı.

Konsey üyeleri, Pyongyang’ın Pazartesi günü Panmunjeom Deklarasyonu’nun uygulanması için üst düzey görüşmeler yapma önerisini memnuniyetle karşıladığını ve buna hazırlanmak için çaba göstereceğine söz verdiğini söyledi.

Ayrıca konsey, hükümetin Kuzey Kore’nin Güney Kore’ye gönderdiği iddia edilen sevkiyatla ilgili devam eden soruşturmasını da tartıştı ve ilgili yasalara göre uygun önlemler almaya karar verdi.

Libya’da bir Güney Koreli bir vatandaşın da yer aldığı devam etmekte olan rehine durumunda, vatandaşın serbest bırakılması için Kuzey Afrika ülkesine özel bir elçi gönderilmesi de dahil olmak üzere, elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan hükümetle tartışılmıştı.

09.08.2018 – KBS World