Pres. Office: Seoul’s Discussing Next Inter-Korean Summit with US

Başkanlık Ofisi: Seoul ve ABD Sonraki İki Kore Arası Zirve Hakkında Görüşüyor

South Korea’s presidential office says Seoul is discussing plans with Washington for a third inter-Korean summit this year.

Chief press secretary Yoon Young-chan revealed the move in a meeting with reporters on Friday.

Asked whether the U.S. wants to “strategically” mediate between the two Koreas, given the apparent stall in North Korea-U.S. negotiations on denuclearization, Yoon said it is why the two Koreas should hold a summit. He added that it is also a matter of sovereignty.

As for when a declaration will be made to formally end the Korean War, the secretary said it is highly likely to occur after the forthcoming inter-Korean summit.

Presidential Spokesperson Kim Eui-kyeom earlier said the war-ending declaration would be discussed during high-level inter-Korean talks scheduled for next Monday.

Bummie*

Güney Kore’nin başkanlık ofisi, Seoul’un bu yılki üçüncü iki Kore arası zirve için Washington ile planlar hakkında konuştuğunu söyledi.

Şef basın sekreteri Yoon Young-chan, Cuma günü gazetecilere yaptığı toplantıda hamleyi açıkladı.

ABD’nin iki Koreli arasında “stratejik olarak” arabuluculuk yapmak isteyip istemediğini sorduğumuzda, Kuzey Kore-ABD nükleerden arındırma görüşmelerinde bariz bir duraklama olduğu göz önüne alındığında Yoon, iki Koreli tarafın neden zirveye yapması gerektiğini açıkladı. Ayrıca, bunun bir bağımsızlık meselesi olduğunu da ekledi.

Kore Savaşı’nı resmen sona erdirmek için bir bildirimin ne zaman yapılacağına gelince sekreter, önümüzdeki iki Kore arası zirveden sonra ortaya çıkmasının yüksek ihtimal olduğunu söyledi.

Başkanlık Sözcüsü Kim Eui-kyeom daha önce yaptığı açıklamada, savaşın sona ereceği bildirgesinin önümüzdeki Pazartesi günü yapılması planlanan üst düzey iki Kore araso görüşmeler sırasında tartışılacağını söylemişti.

10.08.2018 – KBS World