Moon Appoints New Agriculture Minister

Moon Yeni Tarım Bakanını Taktim Etti

President Moon Jae-in appointed Lee Gae-ho as the new minister of agriculture, food and rural affairs on Friday following parliamentary endorsement.

Deputy presidential spokeswoman Ko Min-jung said in a written briefing that President Moon presented Lee with a letter of appointment and asked for all-out efforts to stabilize agricultural prices ahead of next month’s Chuseok thanksgiving holiday.

The president made this call while noting that livestock and fruit farmers have been hard hit by the drought and heat wave.

He said that any resulting impact on the supply of produce will raise consumer prices.

A parliamentary committee endorsed Lee’s nomination at a confirmation hearing on Thursday.

nazozgen

Başkan Moon Jae-in, cuma günü parlamento onayından sonra Lee Gae-ho’yu yeni tarım, gıda ve kırsal işler bakanı olarak atadı.

Başkanlık vekili sözcüsü Ko Min-jung’un kısaca özetine göre, Başkan Moon, Lee’yi atama mektubuyla taktim etti ve gelecek ayki Chuseok şükran günü tatili öncesi tarımsal fiyatları dengede tutmak için üstün gayretini istedi.

Başkan bu çağrısını yaparken sıcak ve kuru havadan dolayı hayvancılık ve meyve tarımıyla uğraşan çiftçilerin zor zamanlar geçirdiğine de değindi.

Ürünlerin sağlanmasında olabilecek her türlü sonucun ise tüketici fiyatlarını yükselteceğini belirtti.
Parlament komitesi, Lee’nin adaylığını perşembe günü kabul müzakeresinde uygun buldu.

10.08.2018 – KBS World Radio