Gov’t-led Research Center on Sex Slavery Issue Opens Friday

Hükümete Bağlı Seks Köleliği Araştırma Merkezi Cuma Günü Açılıyor

A government-led research center that will take charge of studies related to the issue of Japan’s wartime sexual slavery was launched Friday.

The center will oversee all research and data gathering activities that were sporadically conducted by the private sector until now.

It will also compile records into a database and provide translations so the information can be viewed by the international community.

The president of the new organization Kim Chang-rok said that while support for victims has been the main task so far, the center will go beyond that and spearhead state-led efforts into more in-depth studies on the wartime issue.

The Ministry of Gender Equality and Family said it will seek to establish the center as a special status corporation to ensure its stable operation.

aylincygrc

Japonya’nın savaş zamanı cinsel köleliği ile ilgili çalışmaların sorumluluğunu üstlenecek olan, hükümet öncülüğündeki araştırma merkezinin açılışı Cuma günü yapıldı.

Merkez, şu ana kadar özel sektör tarafından gelişigüzel yürütülen tüm araştırma ve veri toplama faaliyetlerini denetleyecek.

Aynı zamanda kayıtları bir veritabanında derleyecek ve çevirilerini sağlayacak, böylece bilgi uluslararası topluluk tarafından izlenebilecek.

Organizasyonun yeni başkanı Kim Chang-rok, bugüne kadar kurbanlar için verilen destek ana görev olarak görülmüş olsa da, merkezin bunun ötesine geçeceğini ve savaş zamanı konusunda daha derinlemesine çalışmalara öncülük eden devlet kaynaklı çabaları sürdüreceğini söyledi.

Cinsiyet Eşitliği ve Aile Bakanlığı, merkezin istikrarlı çalışmasını sağlamak ve özel bir statü kuruluşu olarak kurmaya çalışıldığını söyledi.

11.08.2018 – KBS World Radio