Small Business Owners to Boycott Next Year’s Minimum Wage

Küçük İşletme Sahipleri Gelecek Yılın Asgari Ücretini Boykot Ediyor

South Korea’s small business owners have announced they will boycott next year’s minimum wage.

At a press conference Thursday, the Korea Federation of Micro Enterprise(KFME), representing the nation’s small business owners, said its members will declare a “moratorium” on the country’s minimum wage and instead pay wages to their employees based on mutual consent.

The decision came after the small business owners’ proposal to apply a differential minimum wage for businesses with less than five employees was rejected by the Minimum Wage Commission on Tuesday.

Business lobbies have long claimed the pace of minimum wage hikes is too fast and those most hurt will be smaller and low-income businesses.

A group representing some 70-thousand convenience store owners also vowed Thursday to consider closing down their stores across the country.

While representatives of employers boycotted Wednesday’s commission meeting, those representing the government and unions plan to continue discussions to meet Saturday’s deadline for next year’s wage increase.

edaozgul33

Güney Kore’nin küçük işletme sahipleri gelecek yılın asgari ücretini boykot edeceklerini açıkladı.

Perşembe günü düzenlenen basın toplantısında, ülkenin küçük işletme sahiplerini temsil eden Kore Mikro İşletme Federasyonu (KFME), üyelerinin ülkenin asgari ücretine “moratoryum” ilan edeceklerini ve bunun yerine çalışanlarına karşılıklı rıza esasına göre ücret ödeyeceklerini söyledi.

Karar, küçük işletme sahiplerinin beşten az çalışanı olan işletmeler için farklı bir asgari ücret uygulamasının Salı günü Asgari Ücret Komisyonu tarafından reddedilmesinin ardından geldi.

İşletme lobileri, asgari ücret artışlarının çok hızlı olduğunu ve en çok zarar görenlerin daha küçük ve düşük gelirli işletmeler olacağını iddia ettiler.

70 bine yakın markanın sahibi olan bir grup, Perşembe günü ülke çapındaki mağazalarını kapatmayı düşüneceklerini söyledi.

İşveren temsilcileri Çarşamba günkü komisyon toplantısını boykot ederken, hükümeti ve sendikaları temsil edenler, önümüzdeki yılın maaş artışına dair Cumartesi gününü karşılamak için görüşmelere devam etmeyi planlıyorlar.

13.07.2018 – KBS World