S. Korea Envisions Future Inter-Korean Excavation Project at DMZ

Güney Kore, DMZ’de Gelecekte Gerçekleşecek Olan İki Kore Arası Kazı Projesini Öngörüyor

Defense Minister Song Young-moo says he expects the day will come when the two Koreas excavate the remains of those killed during the Korean War in the Demilitarized Zone.

Song made the remark during a joint event with the U.S. at the Seoul National Cemetery on Friday for the return of remains of two soldiers killed during the 1950-53 war.

Song said in order to prepare for the possible inter-Korean project, the ministry will significantly increase its related workforce and budget, adding the collaboration will be able to solidify the path to peace and stability on the Korean Peninsula.

The remains of a Korean Augmentation Troops to the U.S. Army(KATUSA) soldier for the U.S. 1st Cavalry Division were returned to South Korea from Hawaii while those of a soldier belonging to the U.S. 24th Division were taken to the United States.

The minister called the two soldiers comrades and true heroes, fighting together for freedom and peace, noting that the comradeship between South Korean and American soldiers have developed into a strong, peace-keeping alliance.

Bummie*

Savunma Bakanı Song Young-moo, iki Koreli tarafın Siyonel Bölge’deki Kore Savaşı sırasında ölenlerin kalıntıları için kazı yapacağı günlerin geleceğini beklediğini söyledi.

Song, 1950-53 savaşı sırasında öldürülen iki askerin kalıntılarının iadesi için Cuma günü Seul Ulusal Mezarlığı’nda ABD ile ortak bir etkinlik sırasında sözlerini dile getirdi.

Song muhtemel iki Kore arası projeye hazırlanmak konusundaki yaptığı açıklamada, bakanlığın ilgili işgücünü ve bütçesini önemli ölçüde arttıracağını söyledi ve işbirliğinin Kore Yarımadası’nda barış ve istikrara giden yolu sağlamlaştıracağını da sözlerine ekledi.

Birleşik Devletler’in 24. Bölümü’ne ait bir asker ABD’ye götürülürken, ABD 1. Süvari Bölümü için ABD Ordusu Kore Güçlendirme Birliği askerlerinin kalıntıları Hawaii’den Güney Kore’ye geri gönderildi.

Bakan, iki asker yoldaşını ve gerçek kahramanlara seslenerek özgürlük ve barış için birlikte savaşan Güney Koreli ve Amerikan askerleri arasındaki yoldaşlığın güçlü ve barışçı bir ittifak haline geldiğini belirtti.

13.07.2018 – KBS World