Pres. Moon Reveals 3-step Peace Plan for Korean Peninsula and ASEAN

Başkan Moon, Kore Yarımadası ve ASEAN için 3 Aşamalı Barış Planı’nı Ortaya Koyuyor

Anchor: President Moon Jae-in has come up with a plan to bring peace and prosperity to the Korean Peninsula and the Association of Southeast Asian Nations. He revealed the roadmap on the last day of his trip to Singapore on Friday.

Report: A month after the historic U.S.-North Korea summit, President Moon Jae-in revealed a three-step roadmap for peace and prosperity for the Korean Peninsula and the Association of Southeast Asian Nations(ASEAN).

Speaking at a lecture in Singapore on Friday, Moon said the establishment of a peace regime on the Korean Peninsula would create new growth engines for countries in the region, including ASEAN members.

The president said that if a peace regime is put in place by the North fulfilling its denuclearization promises, economic cooperation in the region would launch in earnest and result in the creation of an inter-Korean economic community.

He said the establishment of peace on the peninsula would make Asia the most prosperous region in the world and would provide new growth engines for countries on the continent.

In that regard, Moon asked ASEAN to boost exchanges with the North and accept the reclusive state as part of the international community in the event Pyongyang takes sincere steps toward denuclearization.

In particular, Moon reiterated the need for swift denuclearization, saying that South Korea will continuously work with the international community to have the agreements reached at the inter-Korean summit and the Washington-Pyongyang summit remembered in history as accords that brought an end to the world’s last cold war.

Moon said the process of denuclearizing the North is expected to be difficult but expressed confidence that the goal will be met if agreements reached during the latest summits are implemented sincerely.

He said he believes that efforts for denuclearization will gain speed if the North clarifies how it will go about denuclearizing while Seoul and Washington swiftly seek reciprocal steps.

Moon returns home on Friday after wrapping up his six-day tour to India and Singapore.

kubraulusoy

Haber Sunucusu: Başkan Moon Jae-in Kore Yarımadası ve Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’ne barış ve refah getirmek için bir plan hazırladı. Cuma günü yaptığı Singapur gezisinin son gününde yol planını açıkladı.

Rapor: Tarihi ABD-Kuzey Kore zirvesinden bir ay sonra, Başkan Moon Jae-in Kore Yarımadası ve Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN)’nde barış ve refah için üç adımlık bir yol planı ortaya koydu.

Cuma günü Singapur’da bir konferansta konuşan Moon, Kore Yarımadası’nda bir barış rejiminin kurulmasının, ASEAN üyeleri de dahil olmak üzere bölgedeki ülkeler için yeni gelişen makineler yaratacağını söyledi.

Başkan, Kuzey’in tamamen nükleer silahsızlanma vaatlerini yerine getirmesiyle bir barış rejiminin yürürlüğe konması halinde, bölgedeki ekonomik işbirliğinin ciddi bir şekilde başlatılacağını ve bir Kore ülkeleri arası ekonomik topluluğun yaratılmasıyla sonuçlanacağını söyledi.

Yarımadada barış tesisinin kurulmasının Asya’yı dünyanın en zengin bölgesi haline getireceğini ve kıtadaki ülkeler için yeni gelişen makineler sağlayacağını söyledi.

Bu bağlamda Moon, ASEAN’dan Kuzey ile yapılan borsaları desteklemesini ve Pyongyang’ın nükleer silahsızlanmaya karşı samimi adımlar atması durumunda uluslararası topluluğun bir parçası olarak izole edilen devleti kabul etmesini istedi.

Özellikle Moon, hızlı bir şekilde nükleer silahlardan arındırılmaya olan ihtiyacı yineledi; Güney Kore’nin, Kore ülkeleri arasında yapılan zirve ve dünyanın son soğuk savaşının sonunu getiren anlaşma olarak tarihte hatırlanan Washington-Pyongyang zirvesinde, uluslararası toplumla sürekli olarak çalışacağını söyleyen anlaşmalar yaptı.

Moon, Kuzey’i nükleer silahlardan arındırılma sürecinin zor olacağını beklediğini ancak en son zirvelerde varılan anlaşmaların içtenlikle yerine getirilmesi halinde hedefe ulaşılacağına dair güven duyduğunu söyledi.

Seoul ve Washington’un hızlıca karşılıklı adımlar atmaya devam ederken Kuzey’in nükleer silahsızlanmayla nasıl başa çıkacağını açıklığa kavuşturması halinde, nükleer silahsızlanma çabalarının hız kazanacağına inandığını söyledi.

Moon, altı günlük Hindistan ve Singapur turundan sonra Cuma günü evine döndü.

13.7.2018- KBS World