Seoul: Measures to Facilitate US-N. Korea Talks Need to Be Discussed

Seoul: ABD-Kuzey Kore Görüşmelerinin Kolaylaştırılması İçin Tedbirlerin Tartışılması Gerekiyor

The South Korean presidential office says that it is necessary to discuss measures to advance dialogue while talks are under way between the U.S. and North Korea.

Presidential Spokesman Kim Eui-kyeom made the remark in a media briefing on Wednesday while addressing questions about U.S. President Donald Trump’s remark that joint military exercises with South Korea will be suspended.

Kim said that Seoul needs to know the exact meaning and intention of Trump’s remarks before giving a more specific response, but said various measures need to be considered to help facilitate talks between Washington and Pyongyang on denuclearization and bilateral relations.

The top office did not articulate what the measures will be, but it appears to be giving the nod to the idea that joint military exercises can be suspended temporarily as the U.S.-North Korea talks continue.

MinSu94

Güney Kore başkanlık ofisi, ABD ve Kuzey Kore arasındaki görüşmeler sürerken diyaloğun ilerletilmesi için gerekli tedbirlerin tartışılmasının gerekli olduğunu söyledi.

Çarşamba günü yapılan bir basın toplantısında Başkanlık Sözcüsü Kim Eui-kyeom, ABD Başkanı Donald Trump’ın Güney Kore’yle ortak askeri tatbikatların askıya alınacağına dair sorularına değindiği bir açıklama yaptı.

Kim, Seoul’ün daha belirli bir yanıt vermeden önce Trump’ın sözlerinin tam anlamının ve niyetinin bilinmesi gerektiğini ancak Washington ve Pyongyang arasındaki nükleer silahların yok edilmesi ve ikili ilişkiler konusunda müzakereleri kolaylaştırmaya yardımcı olmak için çeşitli tedbirlerin dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Üst ofis, tedbirlerin ne olacağını açıklamadı ancak ABD-Kuzey Kore görüşmelerinin devam etmesiyle birlikte ortak askeri tatbikatların geçici olarak askıya alınabileceği düşüncesine kafa sallayarak onay veriyor gibi görünüyor.

13.06.2018 – KBS World News