Main Opposition Party Battles Growing Internal Feud

Ana Muhalefet Partisi, Kendi İçinde Büyüyen Anlaşmazlıklarla Mücadele Ediyor

The largest opposition Liberty Korea Party(LKP) is reeling from a growing internal feud between its incumbent leadership and those deemed to be close to former President Park Geun-hye.

The LKP’s Acting Chairman Kim Sung-tae told reporters on Friday that he feels wretched over the apparent revived specter of the pro-Park faction.

Kim also dismissed demands for his resignation raised during the party’s general meeting on Thursday, saying it is only a few voices and there is no reason his position should be shaken.

Some lawmakers, classified as being pro-Park, criticized the acting chairman for encouraging conflicts among different factions within the party and accused him of improper behavior.

kubraulusoy

En büyük muhalefet olan Özgür Kore Partisi (ÖKP), görevdeki liderleri ile eski Başkan Park Geun-hye’ye yakın olduğu düşünülenler arasında büyüyen içsel bir anlaşmazlık ile karşı karşıya.

Cuma günü ÖKP’nin Başkan Vekili Kim Sung-tae gazetecilere, Park yanlısı gruplaşma hayaletinin açıkça canlandırılılması üzerine kendini kötü hissettiğini söyledi.

Ayrıca Perşembe günü Kim, yapılan genel kurul toplantısında istifasının taleplerini reddetti ve bunun yalnızca birkaç kişinin düşüncesi olduğunu ve pozisyonunun kötü etkilenmesi için bir neden olmadığını söyledi.

Park yanlısı olarak sınıflandırılan bazı milletvekilleri, parti içindeki farklı gruplar arasında yaşanan anlaşmazlıkları teşvik edici davrandığı ve uygunsuz davranışlarından dolayı suçlanmakta olduğu için başkan vekilini eleştirdiler.

22.6.2018- KBS World