Government to End Exclusive Flight Contracts with Two Flagship Carriers

Hükümet İki En İyi Taşıyıcı Firması İle Özel Uçuş Sözleşmelerini Sona Erdirecek

The government is expected to end its exclusive flight contracts with the country’s two flagship carriers Korean Air and Asiana Airlines after 38 years.

According to the Finance Ministry on Thursday, starting from the second half of the year, public servants will no longer be bounded by the so-called government transportation request(GTR), which requires them to only use the two carriers when flying on business.

Government employees will now be allowed to use other airlines, including low-cost carriers for official travel.

The government signed the GTR agreement with Korean Air in 1980 and with Asiana Airlines in 1990.

The move comes as Korean Air’s founding family members have been under fire for a series of irregularities and alleged illegal activities.

MinSu94

Hükümetin, 38 yıl sonra ülkenin iki en iyi taşıyıcı firması olan Korean Air ve Asiana Airlines ile yaptığı özel uçuş sözleşmelerini sona ermesi bekleniyor.

Perşembe günü Maliye Bakanlığı’na göre, yılın ikinci yarısından itibaren devlet memurları artık onların iş için yaptığı uçuşlarda iki taşıyıcıdan birini kullanmalarını gerektiren sözde hükümet taşıma talebi (GTR) tarafından sınırlandırılmayacak.

Devlet çalışanlarının artık resmi seyahatleri için düşük maliyetli taşıyıcılar da dahil olmak üzere diğer havayollarını da kullanmalarına izin verilecek.

Hükümet 1980 yılında Korean Air’la ve 1990 yılında Asiana Airlines ile GTR anlaşmasını imzalamıştı.

Hareket, Korean Air’ın kurucu aile üyelerinin bir dizi usulsüzlük ve yasadışı eylem iddialarından dolayı ateş altında kalmalarıyla birlikte ortaya çıkıyor.

14.06.2018 – KBS World News