GM Completes 3 Tln Won Debt-to-Equity Swap for GM Korea

GM, GM Kore İçin 3 Trilyon Won Borç-Özkaynak Takasını Tamamladı

General Motors(GM) has finalized efforts to improve the fiscal health of its South Korean unit.

According to industry sources on Thursday, GM completed a two-point-eight billion dollar debt-to-equity swap for GM Korea on Tuesday.

GM Korea has also increased capital by 863 billion won using GM’s operating fund.

Part of the three-point-88 trillion won funneled to GM Korea will be used as severance payment for its retired workers or to fund unpaid bonuses for its employees.

GM Korea is also talking with its main creditor, the state-run Korea Development Bank, to receive a capital injection of around 400 billion won.

KDB earlier promised to provide around 800 billion won in financial assistance for the cash-strapped automaker this year.

MinSu94

General Motors (GM), Güney Kore biriminin mali durumunu iyileştirme çabalarını sonuçlandırdı.

Perşembe günü endüstri kaynaklarına göre GM, Salı günü GM Kore için 2.8 milyar dolar borç / özkaynak takasını gerçekleştirdi.

GM Kore, GM’nin işletme fonu kullanarak sermayesini 863 milyar Won arttırdı.

GM Kore’ye devredilen 3.88 trilyon Won’luk kısmın bir kısmı emekli işçiler için kıdem tazminatı olarak kullanılacak ya da çalışanlarına ödenmemiş olan primler ödenecek.

GM Kore de yaklaşık 400 milyar Won’luk bir sermaye enjeksiyonu elde etmek için ana kredi kuruluşu devlet tarafından yönetilen Kore Kalkınma Bankası ile konuşuyor.

KDB, daha önce bu yıl nakit sıkıntısı çeken otomobil üreticisi için yaklaşık 800 milyar Won’luk mali yardım sağlayacağına söz vermişti.

14.06.2018 – KBS World News