Fox: Trump Reiterates Plans to End Joint Military Drills with Seoul

Fox: Trump, Seoul ile Ortak Askeri Tatbikatlarını Bitirme Planlarını Tekrarladı

U.S. President Donald Trump has reiterated plans to stop Washington’s annual joint military exercises with Seoul.

In an interview with Fox News following his landmark summit with North Korean leader Kim Jong-un in Singapore on Tuesday, Trump said the U.S. will not engage in the “war games” as long as it is “negotiating in good faith” with the North.

With regards to his deal with the North Korean leader on the U.S. providing security guarantees to the North in return for its denuclearization, Trump stressed Kim will start dismantling his country’s nuclear program “virtually immediately.”

The U.S. president added Kim fully understood and didn’t fight over the notion that his country has to be denuclearized.

Trump added it is possible Kim will visit him in Washington in the near future.

Describing his North Korean counterpart as a “strong guy” and a “great negotiator”, Trump credited his tough rhetoric against the North for having paved the way for the two leaders to meet.

MinSu94

ABD Başkanı Donald Trump, Washington’un Seoul ile yaptığı yıllık ortak askeri tatbikatlarını durdurma planlarını yineledi.

Fox News ile Salı günü Singapur’da Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile yaptığı zirve toplantısının ardından yaptığı röportajda Trump, ABD’nin “iyi niyetle müzakere ettiği” sürece ABD’nin “savaş oyunlarına” katılmayacağını söyledi.

Kuzey Kore lideriyle, ABD’nin Kuzey’in nükleer silahlarını yok etmesine karşılık güvenlik garantisi vermesi üzerine yaptığı anlaşma ile ilgili olarak Trump, Kim’in ülkesinin nükleer programını “hemen derhal” sökmeye başlayacağını vurguladı.

ABD başkanı, Kim’in tam olarak anladığını ve ülkesinin nükleer silahlarının yok edilmesi gerektiği fikri üzerine savaşmadığını da ekledi.

Trump, Kim’in onu yakın bir gelecekte Washington’da ziyaret edeceğini de sözlerine ekledi.

Kuzey Koreli meslektaşını “güçlü adam” ve “büyük bir arabulucu” olarak tanımlayan Trump, iki liderin bir araya gelmesinin önünü açtığı için Kuzey’e karşı yaptığı sert söylemini kabul etti.

13.06.2018 – KBS World News