Pres. Moon Says Shift Needed in Handling Violent Crimes Targeting Women

Başkan Moon, Kadınlara Yönelik Şiddet Suçlarını Ele Almada Değişikliğin Gerekli Olduğunu Söyledi

President Moon Jae-in says hidden camera crimes and date violence are heinous offences that destroy women’s lives and stressed the need for investigative authorities to handle such cases as serious violations.

Presidential spokesman Kim Eui-kyeom said the president made the call on Monday during a meeting with his senior secretaries and aides as he admitted that punishment for such crimes had not been very strong so far.

Moon said that when domestic violence is reported in the U.S., investigative authorities immediately issue a restraining order, provide protection to victims and sternly penalize those responsible if facts check out. He said these steps bring about changes to a sexist society.

The president stressed that South Korea, too, needs a major shift, saying there needs to be a change in perspective on handling such crimes.

kubraulusoy

Başkan Moon Jae-in, gizli kamera suçları ve flört şiddetinin kadınların hayatlarını yok eden iğrenç suçlar olduğunu ve bu tür davaları ciddi suçlar olarak ele almak için soruşturma makamlarına ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

Başkanlığın sözcüsü Kim Eui-kyeom, başkanın Pazartesi günü üst düzey sekreterleri ve yardımcıları ile yaptığı görüşmede, söz konusu suçlara yönelik cezanın bugüne kadar pek sert olmadığını itiraf ettiğini söyledi.

Moon, ABD’de aile içi şiddet bildirildiğinde, soruşturma makamlarının derhal bir kısıtlama emri çıkardığını, mağdurlara koruma sağladığını ve gerçekleri kontrol ederek sorumluları sert bir şekilde cezalandırdığını söyledi. Bu adımların cinsiyetçi bir toplumda değişiklikler getirdiğini söyledi.

Başkan, Güney Kore’nin de bu tür suçları ele alma konusundaki bakış açısında değişiklik yapılması gerektiğini söyleyerek büyük bir değişikliğe ihtiyaç olduğunu vurguladı.
15.05.2018 – KBS World