PM Seeks Parliamentary Approval of Supplementary Budget Bill

Başbakan, Parlamentonun Ek Bütçe Tasarısını Onaylamasını İstedi
Prime Minister Lee Nak-yon has asked rival parties to approve the government’s supplementary budget proposal.

In a speech before the National Assembly on Tuesday, the prime minister explained that the supplementary budget is an emergency measure to address decreasing jobs for youths as well to aid smaller businesses and regions hit hard by corporate restructuring.

Lee said it is also aimed at preventing massive unemployment among echo boomers, which refer to children born between the 1970s and early 1990s.

Of the three-point-nine trillion won supplementary budget, two-point-nine trillion won will be spent to address youth unemployment and one trillion for supporting the struggling regions.

The prime minister also touched on political developments on the Korean Peninsula.

He pledged utmost efforts to lay the foundation for establishing peace and prosperity through a series of top-level meetings from the latest inter-Korean summit to the upcoming Seoul-Washington summit and to a scheduled summit between U.S. President Donald Trump and North Korean leader Kim Jong-un.
edaozgul33

Başbakan Lee Nak-yon, rakip partilerden hükümetin ek bütçe önerisini onaylamalarını istedi.

Salı günü Ulusal Meclis önünde yaptığı bir konuşmada başbakan, ek bütçenin gençlere yönelik azalan işleri ele almak için acil durum önlemi olduğunu ve kurumsal yeniden yapılanma ile daha küçük işletmelere ve bölgelere sert bir etki yapmaya yardımcı olduğunu açıkladı.

Lee ayrıca, 1970’lerin başlarında ve 1990’ların başlarında doğan çocuklara atıfta bulunan eko boomerler arasındaki büyük işsizliği önlemeyi hedeflediklerini söyledi.

Üç-nokta-dokuz trilyon wonluk ek bütçenin iki-nokta-dokuz trilyon wonu genç işsizlik ve bir trilyon wonu mücadele bölgelerini desteklemek için harcanacak.

Başbakan ayrıca Kore Yarımadası’ndaki siyasi gelişmelere de değindi.

O, en son Koreler arası zirve toplantısından yakında yapılacak olan Seoul-Washington zirvesine ve ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasındaki planlı zirveye kadar bir dizi üst düzey toplantılar yaparak barış ve refahın tesis edilmesi için temel atma çabalarına söz verdi.
15.05.2018 – KBS World