Parliament Reviews Extra Budget, Parties Bicker Over Rigging Scandal Probe Ahead of Vote

Parlamento Ekstra Bütçeyi Görüştü ve Partiler Oylama Öncesi Hile Skandalı Soruşturmasını Tartıştı
Lawmakers are continuing to discuss the government’s extra budget proposal and a bill seeking to introduce a special counsel probe into an online rigging scandal as parliament is set to vote on the two bills on Friday in a plenary session.

With the plenary session set for 9 p.m. Friday, the parliamentary finance committee passed the government’s proposal for a three-point-nine trillion won supplementary budget aimed at creating new jobs for the country’s young adults. The bill will now be deliberated by the budget committee.

Rival parties are also at loggerheads over the scope of the independent probe into the online rigging scandal that is allegedly linked to Kim Kyoung-soo, the ruling Democratic Party’s candidate for South Gyeongsang governor.

The ruling party wants a minimum 30-day investigation led by two aides to the special prosecutor but opposition parties are demanding a minimum 90-day probe with four aides.
kubraulusoy
Milletvekilleri, Cuma günü parlamentonun genel kurulda iki tasarı üzerinde oy kullanmaya koyulduğu gerekçesiyle hükümetin ekstra bütçe önerisini ve çevrimiçi hileli skandal için özel bir hukuk soruşturması hazırlamaya yönelik sunulacak bir yasa tasarısını görüşmeye devam ediyor.

Cuma günü akşam saat 9’da yapılacak olan genel oturumla birlikte meclis finans komitesi, hükümetin ülkenin genç yetişkinleri için yeni işler yaratmayı hedefleyen 3.9 trilyon won’luk bir ek bütçe yönündeki önerisini kabul etti. Tasarı şimdi bütçe komitesi tarafından tartışılacak.

Rakip partiler, iktidardaki Demokrat Partinin Güney Gyeongsang vali adayı olan Kim Kyoung-soo ile bağlantılı olduğu iddia edilen çevrimiçi hileli skandal için bağımsız bir soruşturmanın kapsamıyla ilgili olarak da kavgalılar.

İktidar partisi, özel dava için iki yardımcı tarafından yürütülecek asgari 30 günlük bir soruşturma istiyor, ancak muhalefet partileri dört yardımcılı en az 90 günlük bir soruşturma talep ediyorlar.

17.5.2018- KBS World