Heavy Rain Pounding Seoul, Gyeonggi Province


Şiddetli Yağmur Seoul ve Gyeonggi Eyaleti’ni Vurdu
Heavy rain, along with thunder and lightning, is pounding Seoul, Gyeonggi and Gangwon provinces on Thursday, with parts of the region hit by over 50 millimeters of torrential rain.

As of 9:10 a.m., heavy rain warnings are in place for Seoul, Gyeonggi Province and western Gangwon Province.

Early on Thursday at around 4:30 a.m., Paldang Station on the Gyeongui-Jungang Line was struck by lightning which caused the suspension of operations of Seoul-bound trains.

The incident also crippled the operations of subway trains on the Gyeongui-Jungang Line and KTX trains on the Gangneung Line.

With the heavy downpour, Paldang Dam in Gyeonggi Province has been releasing about 19-hundred tons of water per second since 7 a.m.

The Korea Meteorological Administration expects rain until Friday morning.
Arzu Can
Perşembe günü Seoul, Gyeonggi ve Gangwon Eyaletlerini şiddetli yağmur, gök gürültüsü ve şimşek vururken, bölgenin bazı yerleri de 50 milimetreyi geçen şiddetli sağanak yağmurdan etkilendi.

Sabah 9.10 itibariyle, Seoul, Gyeonggi Eyaleti ve Batı Gangwon Eyaleti için şiddetli yağmur uyarıları yayınlandı.

Perşembe günü sabah saat 04.30 civarında, Gyeongui-Jungang Hattı üzerindeki Paldang İstasyonu ile Seoul’e bağlı trenlerin çalışmalarının askıya alınmasına neden olan yıldırım çarpmaları yaşandı.

Olay ayrıca Gyeongui-Jungang Hattı’nda metro trenlerinin ve Gangneung Hattı üzerindeki KTX trenlerinin faaliyetlerini de engelledi.

Ağır sağanakla birlikte, Gyeonggi Eyaletindeki Paldang Barajı sabah saat 7’den bu yana saniyede 19 ton kadar su ile dolmaya başladı.

Kore Meteoroloji İdaresi Cuma sabahına kadar yağmurun devam tahmin ediyor.

17.05.2018 – KBS World