Moon to Submit Own Bill on Constitutional Revision Next Week

Moon, Anayasa Revizyonu Hakkındaki Tasarısını Gelecek Hafta Gönderecek

President Moon Jae-in plans to submit a government proposal for a constitutional amendment next Wednesday.

The presidential office said Tuesday that Moon will table the government bill next week based on a draft produced by a special presidential advisory panel.

A presidential official told reporters that the bill has to be submitted by that time as the parliament requires up to 60 days for its deliberations once a bill has been submitted.

The move comes as the government seeks to put a constitutional amendment to a vote concurrently with the June 13th local elections.

The draft, which was reported to the president on Tuesday, is said to call for a revision to the current single five-year presidential system. The panel reportedly seeks to reduce the presidential term to four years and allow for a consecutive term.

The panel is also expected to recommend the country’s capital city be stipulated in the law as well as call for the introduction of runoff voting in presidential elections.

Other major changes reportedly include increased autonomy for local governments.

Bummie*

Başkan Moon Jae-in, önümüzdeki Çarşamba günü bir anayasa değişikliği için hükümet önerisi sunmayı planlıyor.

Başkanlık ofisi Salı günü, Moon’un özel bir başkanlık danışma kurulu tarafından hazırlanan tasarıya göre önümüzdeki hafta hükümet planını yayınlayacağını söyledi.

Bir başkanlık yetkilisi gazetecilere verdiği demeçte, yasa tasarısının meclisin bir kez sunulmasından sonra 60 güne kadar sürmesi gerektiği için bu zaman zarfında tasarıyı yayınlaması gerektiğini söyledi.

Hamle, hükümetin 13 Haziran yerel seçimleriyle eşzamanlı olarak bir anayasa değişikliğini yürürlüğe koyması amacıyla geldi.

Salı günü başkana bildirilen taslak, mevcut beş yıllık başkanlık sistemine bir revizyon çağrısında bulundu. Heyetin, başkanlık süresini dört yıla indirmeyi ve ardışık bir dönem için izin vermeyi amaçladığını bildiriyor.

Heyetin ayrıca, başkanlık seçimlerinde iki turlu seçim yapılma çağrısının yanı sıra ülkenin başkentini yasaya göre garantiye alması bekleniyor.

Bildirilen diğer önemli değişikliklerin yerel yönetimler için artan özerklik içerdiği bildiriliyor.

13.03.2018 – KBS World