Moon Asks New Police Officers to Treat Sexual Violence with Sensitivity

Moon, Yeni Polis Memurlarından Cinsel Şiddeti Tedavide Duyarlı Olmalarını İstedi

President Moon Jae-in has called on newly commissioned police officers to be sensitive to the victims of sexual violence when they deal with such crimes.

Moon made the request during a commissioning ceremony on Tuesday for the graduates of Korean National Police University at its campus in Asan, South Chungcheong Province.

The president praised the courage of the women joining the #MeToo movement, saying they are calling for human dignity and equality. He then urged the commissioned police officers to listen to the victims’ voices and do their best to prevent them from suffering secondary damages.

Moon asked them to get closer to minority groups vulnerable to crimes as a whole, including children, the disabled and elderly as well as women, emphasizing their ability to sympathize and to have a sense of justice are just as important as professionalism and responsibility.

edaozgul33

Başkan Moon Jae-in, yeni görevlendirilen polis memurlarının, bu tür suçlarla uğraşırken cinsel şiddet mağdurlarına karşı duyarlı olmalarını istedi.

Moon, Salı günü Kore Ulusal Polis Üniversitesi’nin Güney Chungcheong Eyaleti, Asan’daki kampüsünde mezunlar için düzenlenen bir görevlendirme töreni sırasında bu istekte bulundu.

Başkan, #MeToo hareketine katılan kadınların insan onuru ve eşitlik için çağrıda bulunduklarını söyleyerek cesaretlerini övdü. Ardından, görevlendirilen polis memurlarını mağdurların seslerini dinlemeye ve ikinci kez zarar görmelerini önlemek için ellerinden geleni yapmaya çağırdı.

Moon, onlardan kadınlar da dahil olmak üzere çocuklara, özürlülere ve yaşlılara karşı suçlarda savunmasız olan azınlık gruplarına daha yakın olmalarını istedi, onlara sempati kurmanın ve adalet duygusuna sahip olmanın, profesyonellik ve sorumluluk kadar önemli olduğunu dile getirdi.

13.03.2018 – KBS World