BTS Tops Japan’s Oricon Chart for Fourth Consecutive Day

BTS, Japonya’nın Oricon Listesinde Ard Arda Dört Gündür Bir Numarada

K-pop sensation BTS has claimed the top spot on Japan’s Oricon single chart for the fourth straight day, according to Oricon’s website Sunday.

“Mic Drop/DNA/Crystal Snow,” the band’s eighth Japanese single, climbed to No. 1 on the Oricon Daily Single Chart on Friday, scoring 15,287 points. The band has stayed on top since the album’s release Tuesday, winning a total of 334,156 points.

The three-track record contains Japanese versions of its recent hits “DNA” and “Mic Drop,” along with “Crystal Snow,” a seasonal winter holiday song dedicated to the band’s Japanese fans. The album became BTS’ fifth Japanese single to top the Oricon Daily Single Chart.

The global K-pop sensation is scheduled to perform on Japanese broadcaster TV Asahi’s year-end live music broadcast “Music Station Super Live 2017” on Dec. 22.

Arzu Can

Oricon internet sitesinde Pazar günü yayınlanan haftanın son verilerine göre, K-pop grubu BTS, dördüncü gününde de Japonya’nın Oricon tek listesinde en üst sıradaki yerini koruyor.

Grubun sekizinci Japon single versiyonu olan “Mic Drop / DNA / Crystal Snow”, Oricon Daily Single Chart’da 15.287 puana yükselerek 1 numaraya çıktı. Albüm Salı günü piyasalara çıktığından beri grup 334.156 puan kazandı.

Bu üç kayıt, grubun Japon hayranlarına armağan edildi ve kış tatili şarkısı “Crystal Sniw” ile birlikte “DNA” ve “Mic Drop” isimlerindeki son şarkılarının Japonca sürümlerini de içeriyor. Albüm, BTS’nin beşinci Japon single’ı oldu ve Oricon Daily Single Chart’da birinci oldu.

Global K-pop grubunun, Japon TV Asahi’nin yayıncılığı ile birlikte 22 Aralık tarihinde yapılacak olan canlı müzik yayını “Music Station Super Live 2017” de bir programın gerçekleştirilmesi planlanıyor.

 

10.12.2017 – Yonhap