Trade Minister: Will Tackle Korea-US FTA Revisions Based on National Interest, Balancing Interests

Ticaret Bakanı: Kore- ABD FTA Değişikleri Ulusal Çıkarlar ve Çıkar Dengesine Dayalı Olarak Ele Alınacak

Trade, Industry and Energy Minister Paik Un-gyu says the government’s key principles will be national interest and a balance of interests in its negotiations with the U.S. on amending their bilateral free trade agreement(FTA).

Speaking to lawmakers Thursday during the National Assembly’s inspection of the trade ministry, Paik said the ministry will thoroughly address pending bilateral trade issues with the U.S. and China as well as growing signs of protectionism.

Last Wednesday, South Korea and the U.S. essentially agreed to launch negotiations on amending their trade deal. The talks are likely to begin early next year given that both countries need to prepare.

Paik said the government will continue to expand communication and cooperation with China while continuing to support South Korean companies affected by China’s trade retaliation over THAAD missile defense.

He also unveiled plans to expand FTA networks with emerging economies, including Eurasia, the Association of Southeast Asian Nations and India.

MinSu94

Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanı Paik Un-gyu, hükümetin ikili serbest ticaret anlaşması (FTA) değişiklikleri konusunda ABD ile görüşmelerinde temel ilkelerinin ulusal çıkar ve çıkar dengesi olacağını söyledi.

Perşembe günü Ulusal Meclis’in ticaret bakanlığına yaptığı denetim sırasında milletvekillerine yaptığı konuşmada Paik, bakanlığın ABD ve Çin ile olan bekleyen ikili ticaret konularına ve bunun yanında artan korumacılık işaretlerine kapsamlı olarak değineceğini söyledi.

Geçen çarşamba günü Güney Kore ve ABD esasen ticaret anlaşmalarında değişiklik yapma konulu müzakerelerini başlatma kararı almıştı. Görüşmeler, muhtemelen her iki ülkenin hazırlık yapması gerektiği için önümüzdeki yılın başlarında başlayacak.

Paik, hükümetin Çin’in THAAD füze savunmasının üzerine yapmış olduğu ticaret misillemesinden etkilenen Güney Koreli şirketleri desteklemeye devam ederken, Çin ile iletişim ve işbirliğini genişletmeye devam edeceğini söyledi.

Ayrıca, Avrasya, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği ve Hindistan da dahil olmak üzere gelişmekte olan ekonomilerle FTA ağlarını genişletme planlarını da açıkladı.

12.10.2017- KBS World News