Moon-Trump Summit in Seoul November

Moon-Trump Zirvesi Kasım Ayında Seoul’de

U.S. President Donald Trump is coming to South Korea.

The South Korean presidential office says he’ll be here for a summit with President Moon Jae-in sometime in early November.

Dates and details are being finalized, but the two are certain to discuss rising tensions with North Korea and the renegotiation of the bilateral free trade agreement.

Trump’s visit is part of an Asian tour that also has China and Japan on the itinerary, before moving on to Southeast Asia.

President Moon Jae-in plans to embark on his own Southeast Asian travel in November.

A summit in Indonesia is in the works, and then he’ll probably see President Trump again at the Asia-Pacific Economic Cooperation Summit in Da Nang, Vietnam, followed by the ASEAN Plus Three and East Asia Summit in the Philippines.

Zeynep Nermin

ABD Başkanı Donald Trump Güney Kore’ye geliyor.

Güney Kore başkanlık ofisi, Başkan Moon Jae-in ile bir zirve yapmak için kasım ayının başlarında bir süre için burada olacağını söyledi.

Tarihler ve ayrıntılar netleşecek ancak ikilinin, Kuzey Kore ile gerginliklerin artması ve ikili serbest ticaret anlaşmasını yeniden müzakere etme konusunda görüşmesi kesin.

Trump’nin ziyareti, Güneydoğu Asya’ya geçmeden önce güzergahta Çin ve Japonya’nın da bulunduğu bir Asya turunun parçası.

Başkan Moon Jae-in, kasım ayında kendi Güneydoğu Asya seyahatine çıkmayı planlıyor.

Endonezya’da bir zirvede planlar dahilinde bunu Filipinler’deki ASEAN Artı Üç ve Doğu Asya Zirvesi izleyecek ve ondan sonra muhtemelen Başkan Trump’u Vietnam Da Nang’daki Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Zirvesinde tekrar görecek.

 

12.10.2017- KBS World News