Fitch Retains AA- Rating for S. Korea for 5th Year

Fitch: Güney Kore, 5. Yılında da AA Notunu Korudu

Global credit appraiser Fitch Ratings has retained its “AA-” rating for South Korea with a rating outlook of “stable.”

Fitch issued a statement, saying South Korea’s external finances are robust and its macroeconomic performance is strong, counterbalancing geopolitical risk related to North Korea tensions and longer-run challenges of rapid population aging and low productivity.

Fitch described Korean Peninsula tensions as part of a familiar pattern of rise-and-fall cycles, and said it is important to differentiate between recent escalations and the overall likelihood of war.

Fitch has maintained its fourth highest AA- grade for South Korea since September 2012.

Arzu Can

Global kredi değerleme uzmanı Fitch Ratings, “istikrarlı” derecelendirme notuyla Güney Kore için “AA”’nın derecesini koruduğunu açıkladı.

Fitch, Güney Kore’nin dış mali durumunun güçlü olduğunu ve makroekonomik performansının da güçlü olduğunu ve Kuzey Kore’nin gerginliklerine ilişkin jeopolitik riski ve hızlı yaşlanan nüfus artışı ve düşük üretkenliğin uzun vadedeki zorlukları dengelediğini söyleyerek bir bildiri yayınladı.

Fitch, Kore Yarımadası gerginliklerini, alışılagelmiş bir yükseliş ve düşüş döngüsü modelinin bir parçası olarak tanımladı ve son yükseltmeler ile savaş olasılığını ayırt etmenin önemli olduğunu söyledi.

Fitch bildirilerine göre Eylül 2012’den beri Güney Kore için dördüncü dönemde de AA derecesini korudu denildi.

 

12.10.2017 – KBS World News