Park to Calmly Wait for Constitutional Court’s Decision if Impeachment Motion is Passed

Park, Eğer Görevden Alma Önergesi Geçerse Anayasa Mahkemesi’nin Kararını Sakince Bekleyecek

President Park Geun-hye says that if a motion for her impeachment passes the National Assembly, she will accept it and calmly await the Constitutional Court’s decision.

The president made the remarks on Tuesday in a meeting with ruling Saenuri Chairman Lee Jung-hyun and Floor Leader Chung Jin-suk at the presidential office.

During the meeting, Park reportedly said that if the impeachment motion is passed, she will accept the result and do all she can, calling for cooperation from the party.

Some see the president’s remarks as a declaration that she will not resign until the Constitutional Court makes a ruling in case the Assembly passes the impeachment motion.

The president also said that she has been ready to accept the party’s proposal that she step down in April and hold a presidential election in June since the party made the proposal.

beherglas

Devlet Başkanı Park Geun-hye, eğer kendisini görevden alma önergesi Ulusal Meclis’ten geçerse bunu kabul edeceğini ve Anaya Mahkemesi’nin kararını sakince bekleyeceğini söyledi.

Devlet Başkanı salı günü iktidar Saenuri Yönetim Kurulu Başkanı Lee Jung-hyun ve Parti Grup Başkanı Chung Jin-suk ile başkanlık ofisinde düzenlediği bir toplantıda açıklamalarda bulundu.

Toplantı sırasında Park söylenenlere göre, eğer görevden alma önergesi geçerse kararı kabul edeceğini ve partiden işbirliğinde bulunması için elinden gelen her şeyi yapacağını söyledi.

Bazıları ise devlet başkanının bu açıklamalarını, görevden alma önergesinin meclisten geçmesi halinde Anayasa Mahkemesi kararını verene kadar istifa etmeyeceği yönündeki bir bildiri olarak görüyor.

Devlet başkanı ayrıca, partinin öneriyi sunmasından beri, nisan ayında istifa etmeyi ve haziran ayında bir başkanlık seçimi olması önerisini kabul etmeye hazır olduğunu da söyledi.

06.12.2016 – KBS News